1.12.1

News

Oct 12, 2017

Denetim ve Tasarım Süreçlerini İyileştirmek İçin Artırılmış Gerçeklik (AR) Kullanılıyor

Lake Mary, FL, 9 Ekim, 2017 - Fabrika metrolojisi, inşaat BIM/CIM’i, ürün tasarımı, kamu güvenliği, adli bilişim ve 3D çözüm uygulamaları için 3D ölçüm ve görüntüleme çözümlerinde dünyanın en güvenilir kaynağı olan FARO® (NASDAQ:FARO), FARO® Visual InspectTM ürün ailesinin hazır olduğunu duyurdu. Bu yenilikçi platform, büyük, karmaşık 3D CAD (bilgisayar destekli tasarım) verilerinin bir iPad’e aktarılmasına ve sonra da mobil görüntüleme ve gerçek dünya şartları ile karşılaştırma için kullanılmasına izin veriyor. Bu, üretim, inşaat veya tasarım süreçlerinde daha erken aşamada hata tespiti yaparak gerçek zamanlı, uygulanabilir bir üretime izin veriyor. Daha fazla bilgi için şu adrese bakabilirsiniz: https://www.faro.com/tr-tr/urunler/factory-metrology/visual-inspect/

Oct 10, 2017

Kurumların IoT’yi genel operasyonlarında gittikçe daha fazla benimsemesi ile birlikte, Gartner geçtiğimiz yıl 5 milyondan fazla yeni nesnenin her gün ağlara bağlandığını ve 2020 yılına kadar toplam 21 milyar cihazın bağlanmış olacağını tahmin ediyor. Bu çok fazla ‘nesne’ iken, günümüzün kurumsal IoT öyküsünün ise sadece bir bölümüdür.

 Aynı zamanda, çalışan verimliliğine basit bir odaklanma ile, eski işyeri paradigmasından, ofis binalarında, üretim katında ve endüstriyel ortamlarda işbirlikçi bir dijital çalışma modeline doğru kayda değer bir kayma görüyoruz.

Bu iki eğilimin birleşmesi, çalışma alanlarını oluşturmak, çalışanları yönetmek ve akıllı bir teknolojiyi benimsemek için yeni yollar açıyor. Bina ve süreç otomasyonları için işverenler, bireysel çalışma alanlarında, operasyonlarda, BT içinde ve marka düzeyinde deneyimleri en iyi hale getirmek için daha değişebilir ve esnek stratejiler sunuyorlar.

Sep 14, 2017

FARO®, QuantumM ile Yeni Nesil FaroArm®’ı Genişletiyor

En Sıkı Uluslararası Kalite Standartlarına Bağlılık Sağlanıyor

 Lake Mary, FL, 14 Eylül 2017 - Fabrika metrolojisi, inşaat BIM/CIM’i, ürün tasarımı, kamu güvenliği adli bilişimi ve 3D çözüm uygulamaları için 3D ölçüm ve görüntüleme çözümlerinde dünyanın en güvenilir kaynağı olan FARO® (NASDAQ:FARO), yeni FARO® QuantumM FaroArm®’ı tanıttı. Bu ek, 3 Ağustos 2017'de duyurulan QuantumS FaroArm®'ın öncülüğünde yeni nesil FaroArm® portföyünü tamamlıyor.QuantumM, QuantumS'in yüksek performanslı özelliklerine ihtiyaç duymayan uygulamalar için onu istisnai bir orta pazar alternatifi haline getiren bir doğruluk spesifikasyonu ile portföyündeki diğer ürünlerle aynı yüksek performanslı özellikleri içeriyor.

CMS - 1.12.1 - Rontiki
 

Haber Detay

Mar 16, 2015

Kendi Cihazını Kendin Getir

Category: blog
Posted by: promedia

 Kurda sormuşlar ensen neden kalın diye; “kendi işimi kendim gördüğüm için” demiş. Ne zaman başkalarından umudu kessek hemen aklımıza gelen bu sözün hakkını, her geçen gün işimizde kullandığımız teknolojik cihazlarımız ile daha da çok vereceğiz.

Akıllı cep telefonları, diz üstü bilgisayarlar ve tabletler yaygınlaştıkça, çalışanların kendi cihazlarını iş yerlerinde kullanmaları da hızla artıyor. Son yıllarda çalışma hayatında önemli bir hale gelen bu yeni eğilim, BYOD (Bring Your Own Device) olarak adlandırılıyor. Yani “Kendi Cihazını Getir”!

Yeni kuşak çalışanlar zaten teknolojiyi yakından takip ediyorlar ve sahip oldukları cihazları günün büyük bölümünü geçirdikleri iş yerlerinde de kullanmak istiyorlar. Şirketlerinin iş uygulamalarına kendi cihazları üzerinden erişiyorlar, işlerini yapıyorlar ve iş ilişkilerini bu cihazlar üzerinden yürütüyorlar. Aksi takdirde kullandıkları iki telefon, iki bilgisayar ve farklı programlar yüzünden yoğun bir karmaşa yaşayabiliyorlar. Yapılan araştırmalara göre çalışanlar iş yerlerinde kendi cihazlarını kullandıklarında motivasyonları yükseliyor, daha yaratıcı ve üretici oluyorlar. 

Bu kavram yeni nesil çalışma alışkanlıklarını da beraberinde getiriyor. Artık ofise bağımlı olma şartı yok. Özellikle sonuç odaklı gerçekleştirilen işlerde şirketler çalışanlarının kendi mobil cihazlarıyla işlerini diledikleri yerde yapmaları konusunda esneklik gösteriyorlar. Mobil yaşam ve buna entegre olan çalışma hayatı nedeniyle artık özel yaşantı ile çalışma saatlerini kurallarla ayırt edebilmek çok zor. Mobil ve online teknolojinin sosyal medya dopingiyle sunduğu kesintisiz iletişim yüzünden 24 saat erişilebilir bir haldeyiz. İş ne zaman bitiyor, özel yaşantı ne zaman başlıyor belli değil? Bu durumda çalışanlar mümkün olduğunca pratik olmaya çalışıyorlar. İşyerinde, evde, restoranda, tatilde veya seyahatte tek telefon, tek bilgisayar ve tablet kullanmak istiyorlar.

Çalışanların kendi satın aldıkları cihazları işyerleri için kullanmaları, her zaman tasarruf etmek isteyen şirketlere önemli maliyet avantajları sağlıyor. Çalışanlar zaten parasını ödeyerek satın aldıkları cihazları kullanmak isteyince, iş yerlerine düşen buna izin vermek ve gerekli network ve internet erişimini sağlamak gibi görünüyor.

Ancak iş yerlerinde kendi cihazlarını kullanan çalışanların sayısı hızla artarken beraberinde çeşitli sakıncaları da getiriyor. Bu trendi benimseyen işletmeler, çalışanların kendilerine ait cihazları işyerine getirmelerinin yaratacağı etkileri dikkate alarak mobil ağlarına ilişkin güvenlik, verimlilik ve güvenilirlik konularında çözüm arayışına giriyorlar. BYOD nedeni ile şirketin teknoloji altyapısını yönetmek ve kontrol etmek için çalışan bilişim yöneticileri için yeni zorluklar ortaya çıkıyor. Kontrol edilmesi gereken ek bağlantılarla, güvenlik sorunlarıyla ve planlanmamış sistem yükleriyle mücadele etmeleri gerekiyor.

BYOD, tüm çalışanlar kablosuz ağ kullanmayı tercih ettikleri için, kablosuz ağ kapasitesi ve kapsama alanında sıkıntılar yaratabiliyor. Özellikle uzaktan bağlantı söz konusu olduğunda, kimlik doğrulama ve erişim kontrolü önemli hale geliyor. Şirketlerin bilişim görevlileri “ağ güvenliği” konusunda kabuslar görüyor. Çalışanlara ait cihazların ağ üzerinde istenmeyen faaliyetlerini engellemek amacıyla çareler arıyorlar. Ağ güvenliğinin yanı sıra mobil cihazların güvenliği de bir başka risk doğuruyor. Şirketler, çalışanlarının cihazlarında hangi bilgilerin bulunmasına izin verileceği konusunda politikalar belirleme yoluna gidiyorlar. Böylelikle, ofis dışına çıkan cihazlarda bulunan bilgilerin yanlış ellere düşmemesine çalışıyorlar.

Kurumsal verilerin takibi, yedekleme işlemleri ve güvenliği her zaman büyük sorunlar yaratabilecek konuların başında geliyor. Kişisel aygıtlardaki özel bilgilerin erişime açılması, şirket ağına zarar verebiliyor. Ayrıca kurumsal verilerin ve yüklenen programların uzaktan erişimle silinmesi gibi sıkıntılar da yaşanabiliyor. Bu yüzden işletmeler çalışanların kendi bilgisayarlarını ve telefonlarını bilişim sistemlerine tanımlatıyorlar ve lisanslıyorlar; böylelikle oluşabilecek güvenlik açıklarını sınırlıyorlar.

BYOD, işletmelerin riskleri değerlendirerek alacakları önlemlere paralel olarak hızla yaygınlaşıyor. Görünen o ki, gelecekte “kendi işimizi kendi cihazımızla daha çok yapacağız” ve boynumuz daha da kalınlaşacak.

yazar: Feray Alpay
Previous page: İletişim