1.12.1

News

Oct 12, 2017

Denetim ve Tasarım Süreçlerini İyileştirmek İçin Artırılmış Gerçeklik (AR) Kullanılıyor

Lake Mary, FL, 9 Ekim, 2017 - Fabrika metrolojisi, inşaat BIM/CIM’i, ürün tasarımı, kamu güvenliği, adli bilişim ve 3D çözüm uygulamaları için 3D ölçüm ve görüntüleme çözümlerinde dünyanın en güvenilir kaynağı olan FARO® (NASDAQ:FARO), FARO® Visual InspectTM ürün ailesinin hazır olduğunu duyurdu. Bu yenilikçi platform, büyük, karmaşık 3D CAD (bilgisayar destekli tasarım) verilerinin bir iPad’e aktarılmasına ve sonra da mobil görüntüleme ve gerçek dünya şartları ile karşılaştırma için kullanılmasına izin veriyor. Bu, üretim, inşaat veya tasarım süreçlerinde daha erken aşamada hata tespiti yaparak gerçek zamanlı, uygulanabilir bir üretime izin veriyor. Daha fazla bilgi için şu adrese bakabilirsiniz: https://www.faro.com/tr-tr/urunler/factory-metrology/visual-inspect/

Oct 10, 2017

Kurumların IoT’yi genel operasyonlarında gittikçe daha fazla benimsemesi ile birlikte, Gartner geçtiğimiz yıl 5 milyondan fazla yeni nesnenin her gün ağlara bağlandığını ve 2020 yılına kadar toplam 21 milyar cihazın bağlanmış olacağını tahmin ediyor. Bu çok fazla ‘nesne’ iken, günümüzün kurumsal IoT öyküsünün ise sadece bir bölümüdür.

 Aynı zamanda, çalışan verimliliğine basit bir odaklanma ile, eski işyeri paradigmasından, ofis binalarında, üretim katında ve endüstriyel ortamlarda işbirlikçi bir dijital çalışma modeline doğru kayda değer bir kayma görüyoruz.

Bu iki eğilimin birleşmesi, çalışma alanlarını oluşturmak, çalışanları yönetmek ve akıllı bir teknolojiyi benimsemek için yeni yollar açıyor. Bina ve süreç otomasyonları için işverenler, bireysel çalışma alanlarında, operasyonlarda, BT içinde ve marka düzeyinde deneyimleri en iyi hale getirmek için daha değişebilir ve esnek stratejiler sunuyorlar.

Sep 14, 2017

FARO®, QuantumM ile Yeni Nesil FaroArm®’ı Genişletiyor

En Sıkı Uluslararası Kalite Standartlarına Bağlılık Sağlanıyor

 Lake Mary, FL, 14 Eylül 2017 - Fabrika metrolojisi, inşaat BIM/CIM’i, ürün tasarımı, kamu güvenliği adli bilişimi ve 3D çözüm uygulamaları için 3D ölçüm ve görüntüleme çözümlerinde dünyanın en güvenilir kaynağı olan FARO® (NASDAQ:FARO), yeni FARO® QuantumM FaroArm®’ı tanıttı. Bu ek, 3 Ağustos 2017'de duyurulan QuantumS FaroArm®'ın öncülüğünde yeni nesil FaroArm® portföyünü tamamlıyor.QuantumM, QuantumS'in yüksek performanslı özelliklerine ihtiyaç duymayan uygulamalar için onu istisnai bir orta pazar alternatifi haline getiren bir doğruluk spesifikasyonu ile portföyündeki diğer ürünlerle aynı yüksek performanslı özellikleri içeriyor.

CMS - 1.12.1 - Rontiki
 

Haber Detay

Nov 5, 2015

Sosyal Bulaşma

Category: blog
Posted by: editor

Sosyal Bulaşma!

Toplum ve kitle psikolojisi üzerine yaptığı çalışmalarla tanınan Fransız sosyolog Gustave Le Bon’un, 18 nci yüzyılın sonunda ortaya attığı “Sosyal bulaşma (social contagion)” terimi, sanki günümüzdeki sosyal medya çılgınlığının o günlerden habercisiydi.

Le Bon'un kavramsallaştırdığı bir olgu olan sosyal bulaşma ya da duygusal bulaşma, topluluk içerisinde hakim olan bir fikrin bireylere aktarılması ve bunun neticesinde ortak bir eylemin ortaya çıkmasını açıklayan sosyolojik bir kavram. Le Bon, kalabalık içindeki insanların radikal bir dönüşüme uğradığını, şiddet ve coşkularını ifade etmede, hain, irrasyonel, hayvani ve hatta acımasız olabildiklerini gözlemlemişti. Tıbbi deneyimlerinden yola çıkarak, hastalıkların bulaşması ile coşkuların bulaşması ve bunun sonucunda kalabalık içinde aşırı davranışların ortaya çıkması arasında bir benzerlik kurmuştu. 

Sosyal bulaşma kavramı, kalabalık içinde duygu, düşünce ve davranışların hızlı bir şekilde yayılmasını ifade ediyor. Sosyal bulaşmanın toplumsal olayların altında yatan etkenlerden biri olduğunu söyleyen Le Bon’a göre bireyler tek başlarına yapamayacakları eylemleri, sosyal bulaşma ile gerçekleştirebiliyorlar. Halk arasında “sürü psikolojisi” olarak da anılan bu durumun ortaya çıkmasında, sorumluluğun gruba dağılarak kişiye düşen payın azalması rol oynuyor.

Sosyal bulaşma herhangi bir olay veya akım karşısında toplumun çoğunluğunun takındığı ortak tavır ve davranışlarda da kendisini gösteriyor. Yaşarken ülkesinde çok da fazla sevilmediği söylenen Lady Diana öldüğünde, neden yüzbinlerce İngiliz sarayın önüne not ve çiçek bıraktı? Neden ilk duyduğumuzda “bu ne yaa” dediğimiz gıcık bir şarkıyı herkes dinlemeye başladığında biz de sevmeye başlıyoruz? Nasıl oluyor da ilk gördüğümüzde hiç bir anlam veremediğimiz “Gangnam Style” dansı, çok kısa sürede herkese bulaşıyor? Neden “hayatta giymem” dediğimiz bir giysiyi veya ayakkabıyı, çok moda olunca büyük paralar ödeyerek satın alıyoruz? Kazandığı aylık maaşının çok üzerinde bir para vererek akıllı telefon alan kişiye, yoksa birilerinden akılsızlık mı bulaşıyor? Ve hatta günümüzde bu salgın en çok da sosyal medya aracılığıyla mı yayılıyor? Peki ya bu salgının sonucu?

Temel ile İdris'in köyünde bulaşıcı hastalık var. Tüm inekler salgından dolayı teker teker hastalanıyor. İdris, komşusu Temel’e gidip sorar. 
- Ula Temel, geçen hafta ineğun hastalanduğunda ne vermiştun? 
- Tuz ruhi... 
- Haa… Eyi...
İdris ertesi gün koşa koşa geri döner. 
- Ula Temel ineğum öldi... 
- E geçen hafta benimci de ölmişti...

yazar: Feray Alpay
yazar-email: ferayalpay@promedia.com.tr
Previous page: İletişim