News Detail

News Detail

May 17, 2016

PAKDER - “Bakliyat ile Sağlıklı Beslenme Sağlıklı Hayat” Sempozyumuna katılan bilim insanlarının ortak görüşü: “Bakliyat, geleceğin gıdası!”

Category: Basın Bülteni
Posted by: promedia

İstanbul Kalkınma Ajansı’nın “2015 Yılı Yenilikçi İstanbul Mali Destek Programı” kapsamında desteklenen ve yürütücülüğünü PAKDER (Tarım ürünleri Hububat Bakliyat İsleme ve Paketleme Sanayicileri Derneği)’in yaptığı, İstanbul Teknik Üniversitesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümlerinin ortaklığında yürütülen BAKLİYAT İLE SAĞLIKLI BESLENME SAĞLIKLI HAYAT PLATFORMU PROJESİ kapsamında düzenlenen sempozyum ve 1. Bakliyat Şenliği 17 Mayıs 2016 tarihinde İstanbul Ticaret Odası tesislerinde gerçekleştirildi. Etkinlikte bir araya gelen çok sayıda bilim insanı, doktor, diyetisyen, mutfak sanatçısı ve sanayi temsilcisi bakliyatın önemine değindi.

 

Sempozyumda projeyle ilgili bilgi veren PAKDER Yönetim Kurulu Başkanı Hakkı İsmet Aral, bakliyat sınıfına giren mercimek, nohut, fasulye, bakla, bezelye ve börülcenin dünyada iki milyardan fazla insan için protein kaynağı olduğu söyledi. Açılış konuşmasında Aral “Bakliyat tüketiminin arttırılması, kullanım alanlarının genişletilmesi ve dolayısıyla Türkiye bakliyat üretiminde de artışın hedeflendiği bu projeyle, sektörel sorunların çözümüne büyük oranda katkı sağlanması hedeflenmektedir. Bakliyat İle Sağlıklı Beslenme Sağlıklı Hayat Platformu Projesi aracılığıyla, günlük beslenme alışkanlıklarında bakliyat kullanma eğiliminin arttırılması, toplumda bakliyatın sağlık üzerine olumlu etkilerine ilişkin bilinç oluşturulması ve bakliyat için katma değerli ürün çalışmaları ile de farklı kullanım alanlarının yaratılması en büyük hedeflerimizden biri olacaktır.” dedi.

 

Sempozyumda söz alan bilim insanları tarafından, proje kapsamında gerçekleştirilen çalışmalar sonucunda bakliyatın yüksek protein, yüksek lif içermesi ve düşük yağ içermesi nedeniyle beslenmemizin önemli bir parçası olduğunu ortaya konuldu. Ayrıca bakliyat ürünlerinin özellikle gluten hassasiyeti olanlar için de iyi bir seçenek olduğu bildirildi.

 

Sağlıklı bir hayat için bakliyatın günlük belenmemize mutlaka dahil edilmesi gerektiğini vurgulayan projenin gönüllü elçisi Diyetisyen Dilara Koçak, şöyle konuştu: “Geleneksel kuru fasulye, nohut ve mercimeğimiz çok lezzetli ama biraz daha farklı tariflerle tüketimi arttırmak ve toplumun geneline yaymak büyük önem taşıyor. Bu anlamda bakliyat unuyla yapılan tariflerin geliştirilmesini de bir beslenmeci olarak çok değerli buluyorum.”

 

Etkinlik esnasında sergilenen bakliyat ürünleriyle yapılmış 50 + 10 sıra dışı yiyeceğe katılımcıların ilgisi büyüktü.

 

Daha fazla sıra dışı tarif için www.bakliyatye.com

 

                                                                                                              ###

“Bakliyat İle Sağlıklı Beslenme Sağlıklı Hayat Projesi 2015 Yılı Yenilikçi İstanbul Mali Destek Programı Kapsamında Yürütülmektedir.”