News Detail

News Detail

Aug 1, 2016

STRATO İnterneti Yeşilleştiriyor

Category: Basın Bülteni
Posted by: promedia

Enerji etkin donanım

Donanım bileşenleri çok fazla elektrik harcar. Bu sebeple, bilgi işlem merkezlerinde kullanılan donanımların güçlü ve enerji etkin olduğunu temin etmek önemlidir. STRATO, müşterilerinin web sitelerini barındırdığı sunucu odalarında (paylaşımlı hosting platformunda) eski sistemlere kıyasla %90 daha enerji etkin bilgisayarlar kullanmaktadır. Kiralık sunucular da yüksek etkinlikte işlemcilere sahiptir.

Enerji etkin bilgi işlem merkezlerinin bir diğer önemli konseptiyse çok işlevselliktir. Hafta içi internet sitelerini görüntüleyen sunucu, hafta sonu spamleri filtreler. Görevi olmayan sunucular otomatik kapanıp, ihtiyaç halinde yeniden devreye girerler. İyileştirilmiş bu kaynak yönetimi, yalnızca ihtiyaç duyulan kaynakları kullanır.  

Özelleştirilmiş yazılım

Özelleştirilmiş yazılım da enerji etkinliğinin artmasına yardım etmektedir. STRATO,  paylaşımlı hosting platformunu eski sistemlere kıyasla %30 daha enerji etkin bir işletim sistemiyle donatmıştır.

Yazılım ve donanım tek bir birim olarak çalışmaktadır çünkü yazılımın uygun bir şekilde özelleştirilmediği durumlarda, yazılım donanımı gereksiz yere kullanıp, kaynakları israf edebilir. STRATO bu sebeple özelleştirilmiş yazılım kullanır: İhtiyaç duyulmayan yazılım kurulmaz. Ayrıca kurulan yazılım kaynak etkin bir şekilde çalışır. Bir işlemde mümkün olduğunca az hesaba dayalı adım olmalıdır. Yazılım programlarından birinin çalışmadığı durumlarda, donanım yalnızca ihtiyaç duyulan enerjiyi tüketir.

Kurum içi geliştirmeler

Bilgi işlem merkezleri için geliştirilen çok az enerji etkin ürün olduğundan, STRATO ve ortakları, spesifik gereklilikleri eksiksiz yerine getirebilmek için devamlı yeni teknolojiler ve ürünler geliştirir. Sonuç olarak bu çabalar tüm sektörün işine yarar. STRATO’nun geliştirdiği ürünler ücretsiz satın alınabilir. Örneğin, yedek durumda, kısmi ya da tam yük altında sürekli etkinliği %85 olan bir güç kaynağı ücretsizdir. Geleneksel güç kaynakları bu tüketim aralığında %67 ila %72 arasında bir etkinlik sağlamaktadır. Ayrıca, STRATO ve işlemci üreticisi AMD, yedek modunda normal ana kartlara kıyasla %50 daha az enerji tüketen sunucu ana kartını geliştirmiştir.

Duyarlı soğutma

Geliştirilmiş havalandırma ve bina teknolojisi, ek tasarruf sağlamaktadır. STRATO, tüm bilgi işlem merkezini değil de yalnızca sunucularını duyarlı bir şekilde soğutabilmek için bilgi işlem merkezlerini “soğuk koridorla çevreleme” konseptiyle işletmektedir. Sunucular, birbirinin karşısında sıralandırılır. Bu sıraların sonundaki kapılar ve üstteki çatı bir koridor oluşturur. Gerekli soğuk hava bu soğuk koridordan verilir. Sunucular bu soğuk havayı içeri alıp, içerideki sıcak havayı sunucuların arkasındaki sıcak koridora verir. Sıcak hava burada yükselip, tekrar soğutma ünitelerine çekilir. Böylece, duyarlı, kontrollü bir hava sirkülasyonu sağlanır. Klima kabinlerinin, fiziki soğutma gerekliliklerine uyum sağlamasını sağlayan spesifik ölçüm sistemi, enerji talebini optimal bir şekilde kontrol eder.

Ayrıca, STRATO bilgi işlem merkezleri, güneş ışığından gelen sıcaklığın iletilmesini önlemek üzere korunaklı bir izolasyona sahiptir.

Profesyonel havalandırma

STRATO, havalandırmada da yeniliklere imza atıyor. Şirket, bugünlerde bilgi işlem merkezlerinde kullanılacak doğrudan soğutmayı test ediyor. Profesyonel havalandırmayla, bilgi işlem merkezleri, 25 °C’ye dek ortalama sıcaklıklarda kompresör kullanmadan, dış havayla soğutuluyor.

İklime zarar vermeyen, yenilenebilir enerji

Enerji etkin donanım, özelleştirilmiş yazılım ve hedeflendirilmiş soğutma sayesinde sürekli enerji ve maliyet tasarrufunda bulunan STRATO, yenilenebilir kaynaklardan yüksek kalite, temiz enerji elde ediyor. Enerji, Ren nehrinde bulunan hidroelektrik santrallerinde üretiliyor. Böylece, STRATO bilgi işlem merkezleri, CO2’siz enerjiyle çalışıyor. Üstelik müşterilere ekstra maliyet çıkarmadan.

STRATO hakkında: STRATO, en iyi fiyat/performans oranına sahip hosting sağlayıcılarından biridir: Dünya çapındaki en büyük hosting şirketlerinden biri olan STRATO, profesyonel kaliteyi uygun fiyatlarla sunar. Ürün yelpazesi; Alan Adları, Hosting, E-mail ve Hazır Websitesi paketleri, Çevrimiçi Depolama Alanları ve Sunuculardan, son teknoloji çözümlere kadar uzanmaktadır. STRATO, dört milyonun üzerinde alan adına hosting hizmeti vermekte ve TÜV sertifikalı iki bilgi işlem merkezi işletmektedir. STRATO, bir Deutsche Telekom AG kuruluşudur. Basın iletişim: Basın Sözcüsü, STRATO AG, Pascalstraße 10, 10587 Berlin, press@strato.com , www.strato.com/basın_odası