News Detail

News Detail

Feb 2, 2015

MCAFEE - McAfee LabsT 2015 Tehdit Tahminlerini Yayınladı

Category: Basın Bülteni
Posted by: promedia

McAfee Labs™ 2015 Tehdit Tahminlerini Yayınladı

Mcafee Labs, 2014 Yılını “Sarsılan Güven Yılı” İlân Etti. İnternet Güven İstismarı, Gizlilik, Mobil, Nesnelerin İnterneti Ve Sanal Casusluk Hakkında 2015 Eğilimlerine İlişkin Tahminlerde Bulundu

SANTA CLARA, Kaliforniya, 22 Aralık 2014 -- Intel® Security bugün, içinde 2014 yılı üçüncü çeyreğine dair tehdit aktivitesi analizi ile kuruluşun bir sonraki yıl için her sene çıkardığı “2015 Tehdit Tahminleri yazısı” da bulunan McAfee Labs Kasım 2014 Tehditler Raporunu yayınladı. McAfee Labs, 2015 yılı tehdit panoramasının bu standartları istismar eden daha fazla saldırı, mobil cihazlarda ve Nesnelerin İnternetinde (IoT) yeni saldırı yüzeyleri ve sandboxing tespit teknolojilerinden kaçabilen teknikler dâhil giderek artan ölçüde karmaşıklaşan sanal casusluk kabiliyetleri ile şekilleneceğini tahmin ediyor.

McAfee Labs’in 2015 yılı için tehdit öngörüleri:

 

  1. Siber savaş ve casusluk taktiklerinin kullanımının artması. Uzun vadeli oyuncular daha sinsi bilgi toplayıcılara dönüşeceğinden, siber casusluk saldırılarının sıklığı artmaya devam edecek; öte yandan siber saldırı kabiliyetlerini yeni kazananlar ise hassas bilgi çalmanın ve rakiplerini alt üst etmenin yollarını arayacaklardır.

 

  1. Nesnelerin İnterneti saldırılarının sıklık, kârlılık ve şiddetinde artış görülecek. Güvenlik kontrolleri en baştan mimarilerine bütünleşik değilse, ölçekte IoT cihazlarını kullanma konusundaki telaş karşısında, güvenlik ve gizlilik öncelikleri geride kalacaktır. Bu telaş ile bu cihazlar tarafından toplanan, işlenen ve paylaşılan verilerin değerinin artması, 2015 yılında ilk dikkat çekici IoT paradigma saldırılarına neden olacaktır.

 

  1. Gizlilik tartışmaları yoğunlaşıyor. Hükümetler veşirketler tutarsız şekilde tanımlanan “kişisel bilgi”lere adil ve yetkili erişimin ne olduğuyla ilgili mücadele etmeye devam ettikçe veri gizliliği sıcak bir gündem maddesi olmayı sürdürecek.

 

  1. Fidye yazılımlar buluta geçiyor. Fidye yazılımlar yayılma, kriptolama yöntemlerini ve aradıkları hedefleri geliştirecekler. Daha fazla cihazın bu tür saldırılara uğrama olasılığı var.

 

  1. Yeni mobil saldırı yüzeyleri ve kabiliyetleri. Mobil saldırılar, yeni teknolojiler saldırı yüzeyini genişlettikçe hızla büyümeye devam edecektir.

 

 

  1. POS saldırıları, dijital ödemelerle birlikte artıyor ve gelişiyor. Satış Noktası (POS) saldırıları kârlı olmaya devam edecek ve tüketicilerin mobil cihazlarda dijital ödeme sistemlerini benimsemesinde görülen ciddi artış siber suçluların istismar edeceği yeni saldırı yüzeyleri sağlayacaktır.

  2. Shellshock, Unix, Linux saldırılarını patlatıyor. Windows dışı kötücül yazılım saldırıları, Shellshock açıkları nedeniyle artacaktır.

 

  1. Yazılım kusurlarının daha fazla istismar edilmesi Popüler yazılım ürünlerinde yeni kusurlar keşfedildikçe, açıkların istismar edilmesinde artış görülmesi muhtemel.

 

  1. Sandboxing için yeni kaçış taktikleri Sandbox’tan kaçış, bilişim güvenliğinde önemli bir mücadele alanı olacaktır.

 

2015 Yılı Tehdit tahminlerini içeren McAfee Labs Threats Report: November 2014 belgesinin tam sürümü için lütfen tıklayın: [Report URL]

 

McAfee Labs Hakkında

McAfee Labs, tehdit araştırması, tehdit istihbaratı ve siber güvenlik konularında kanaat önderliğinde dünyanın en önde gelen kaynaklarından biridir. 400’ü aşkın araştırmacıdan oluşan McAfee Labs ekibi, kilit tehdit taşıyıcıları olan dosyalar, web, mesajlar ve ağlardaki milyonlarca sensörden tehdit verisi topluyor. Daha sonra, taşıyıcılar arası tehdit ilişki çözümlemesi yapıp, bulut tabanlı McAfee Küresel Tehdit İstihbarat servisi aracılığıyla sıkı sıkıya bütünleşik McAfee son nokta, içerik ve ağ güvenliği ürünlerine gerçek zamanlı tehdit istihbaratı sunuyor. McAfee Labs aynı zamanda, McAfee DeepSAFE teknolojisi, uygulama profillendirme ve gri liste yönetimi gibi, sektörün en geniş çaplı güvenlik ürünü portföyüne eklenmiş çekirdek tehdit tespit teknolojileri de geliştiriyor.

 

Intel Security Hakkında

McAfee artık Intel Security şirketinin bir parçasıdır. Security Connected stratejisi, donanımla geliştirilmiş güvenliğe yenilikçi yaklaşımı ve benzersiz Küresel Tehdit İstihbaratı ağıyla Intel Security, tüm dünyada kişisel ve iş amaçlı kullanıma yönelik sistemleri, ağları ve mobil cihazları koruyan proaktif, kanıtlanmış güvenlik çözümleri ve hizmetleri geliştirmeye yoğun olarak odaklanmış durumdadır. Intel Security, McAfee deneyimini ve uzmanlığını Intel’in inovasyonu ve kanıtlanmış performansıyla birleştirerek güvenliği her mimarinin ve bilişim platformunun temel yapı taşı haline getiriyor. Intel Security’nin misyonu; herkese dijital dünyada emniyet ve güven içinde yaşayıp çalışacak güveni temin etmektir. www.intelsecurity.com.

 

Not: Intel, Intel Security ve McAfee, ABD ve diğer ülkelerdeki Intel Corporation’ın ticari markaları veya tescilli ticari markalarıdır. Diğer isim ve markaların başkalarının mülkü olduğu ileri sürülebilir.