News Detail

News Detail

Mar 20, 2017

ARUBA - Akıllı Sınıfların Geleceği: 2017 İçin Altı Önemli Trend

Category: Basın Bülteni
Posted by: promedia

Bu tartışmalarda, yakın gelecekte hayata geçirilmesini beklediğimiz 6 temel tema ve trendi saptadık:

  1. Kurum Boyunca      Yayılan IoT – Gartner,      geçen yıl 5.5 milyon yeni "nesne"nin her gün ağlara bağlandığını      ve 2020'ye kadar yaklaşık 21 milyar cihazın bunlara katılacağını tahmin      ederken, IoT okul cihazlarının ötesine hızla genişliyor. Bağlantılı      ışıklar ve kapı kilitlerinden, sınıftaki öğrenime ve öğrenci kayıtlarına      kadar geniş bir yelpazede her geçen gün daha da fazla yayılıyor.
  2. Her Zaman      Hazır Deneyimler –      Sadece 'her zaman, her yerde' bağlantı talep eden IoT cihazları değil.      İster oyun alanı, sınıf, spor salonu isterse de toplantı salonunda      olsun,  tüm kullanıcılar şimdi      cihazlarından ve uygulamalarından yüksek performans bekliyorlar; böylece      içeride ve dışarıda sorunsuz şekilde çalışıp öğretip öğrenebilecekler.      (Her zaman ve her yerde)
  3. Akıllı      Alanlar –Lokasyona özel      servisler bir yıl önce yeniydi. Bu yıl, içeriğe duyarlı mobilite, alanlara      zekâ eklemekle ilgileniyor, böylece alan sizinle etkileşime girebiliyor.      Örneğin, bir öğretmen sınıfa girdiğinde, ekipmanın ve kolaylıkların      konfigürasyonu şimdi otomatik olarak onun profiline göre ayarlanabilir. Ya      da bildirim almayı seçen bir öğrenci belirli bir sınıfın önünden yürüyerek      geçerken, ev ödevinin bitiş tarihine ilişkin bir bildirim alacaktır.
  4. Giyilebilir      Cihazlar ve Lokasyonu Tanıyan Çözümler – Okullardaki karar vericiler hâlâ gizliliğin korunması yönünde      yönergeler hazırlanmasına çalışırlarken, birçok kişi, öğrenciler okulda      dolaşırlarken, mobil cihaz ve ağlardan toplanan verilerin kurumlar      tarafından kullanılmaya başlanmasının sadece an meselesi olduğunu      düşünüyorlar. En iyi akademik performans göstergesi olan derslere devamlılığın      kanıtlanmasının araştırılması ile risk altındaki öğrencilerin hızla      belirlenme özelliği, onları tekrar kazanmaya yardımcı olabilecek      müdahalelerin gerçekleştirilmesine izin verir.
  5. Öğrenim için      Sanal Gerçekçilik (Virtual Reality / VR) ve Artırılmış Gerçekçilik      (Augmented Reality  / AR) – Ticari sanal gerçekçilik (VR) veya      artırılmış gerçekçilikteki (AR) yeniliklere daha geniş erişim, teknolojiyi      araştırma laboratuvarlarının dışına, sınıflara taşıyor. Öğrenimin giriş      seviyesinden daha üst seviyelere kadar öğretmenler, VR ve AR’i,      öğrencileri geçmişte mevcut olmayan gerçekçi simülasyonlara sokmak için      mekanizmalar olarak benimsiyorlar.
  6. Yoğunluğu      Artan Ortamlar – Önceki      eğilimler göz önüne alındığında, cihaz yoğunluğunun artık konferans      salonlarıyla sınırlı olmadığı açıktır. Öğrenciler, dizüstü      bilgisayarlardan eğlence sistemlerine, bağlantılı ışıklara kadar bir çok      cihazı kullanıyorlar. Sınıf dışında da akıllı telefonlar, akıllı ekranlar      ve tabletlerde deneyimlerini paylaşmayı bekliyorlar. Yemekhaneler, ısınan      tepsiler için sıcaklık göstergelerine, otomatlardaki sensörlere ve yemek      bileti için tarayıcılara dayanıyorlar - hepsinin yemek saatlerinde      öğrencinin cihazlarının yanı sıra ağa erişmeleri gerekiyor. Wi-Fi ağınız      açısından bakıldığında, bu cihazların tümü, bağlantı gerektiren      "nesneler"dir. Dahası, mobil cihazların her yerde bulunması      nedeniyle, bu günlerde devre dışı kalma veya zayıf deneyimler karşısında      çok az hoşgörü söz konusudur.

Bugünün öğrencileri, çoğu kullanıcı arabirimini anlamada doğuştan gelen bir kabiliyete sahipler; yani en yeni cihazları pratik olarak kullanabiliyorlar. Bu da bu cihazları, genel olarak yüksek katılım seviyelerini korumak için ders planlarına ve okul kültürüne dahil etmenin ayrılmaz bir parçası yapıyor. Akıllı sınıf her zaman heyecan verici ancak hassas bir konudur, çünkü öğrencilerin temel ders alanlarında bilgilerini öğrenmeye ve geliştirmeye devam etmeleri şarttır, ancak bu gelişmelerin güvenli IoT ortamlarındaki artışla birlikte olmasını beklemekteyiz.