News Detail

News Detail

Apr 13, 2015

McAfee - IoT ve Ağ Tabanlı Tıbbi Cihazlarda Kritik Bir Özellik Olarak Güvenlik

Category: Basın Bülteni
Posted by: promedia

 

 

IoT VE AĞ TABANLI TIBBİ CİHAZLARDA KRİTİK BİR ÖZELLİK OLARAK GÜVENLİK

 

Intel Security, Atlantik Konseyi’nin Sağlığa Yönelik Nesnelerin İnternetinde Zorluklar ve Fırsatlar Raporu

 

Washington -2015 – Intel Security ve Atlantik Konseyi tarafından bugün yayımlanan yeni bir rapora göre, nesnelerin İnternetine (IoT) bağlı ağ tabanlı tıbbi cihazlar, güvenliğin en baştan dahili olarak sağlanması halinde büyük umut vaat ediyor.

Sağlığa Yönelik Nesnelerin İnterneti: Ödüller ve Riskler başlıklı raporda, tıbbi tedavi, ilaç tedavisi ve genel olarak sağlık ve esenlik hizmetleri için insan vücuduna giyilebilir, geçici olarak yutulabilir ve hatta dahili olarak yerleştirilebilir nitelikteki cihazlar dâhil olmak üzere, ağ tabanlı tıbbi cihazların güvenlik zorlukları ve toplumsal fırsatları ele alınıyor. Raporda endüstri dünyası, yasal düzenleyiciler ve tıp profesyonelleri için, hastalara sunulan değeri en üst düzeye çıkarırken, ağlar ve cihazlar arasında yazılım, donanım ve iletişim teknolojisinden kaynaklanan güvenlik zorluklarını en aza indirmelerine yardımcı olmak amacıyla tavsiyeler sunuluyor.

 

Ağ tabanlı tıbbi cihazlar bedensel formdalığı, tıbbi sonuçları ve yaşam kalitesinin geliştirilmesini destekliyor. Rapora göre, bu teknolojilerin 15 yıllık bir süre içerisinde sağlık maliyetlerinde 63 milyar Dolar tasarruf ve hastanelerin donanım maliyetlerinde yüzde 15 ila 30’luk bir azalma sağlayabileceği öngörülüyor. Ancak, raporda ağ tabanlı sağlık hizmetlerinin faydalarının, kişisel bilgi hırsızlığı ve cihazlara zarar vermeye yönelik kasıtlı müdahale, geniş kapsamlı kesintiler ve kazara oluşan arızalar gibi çeşitli endişeleri de beraberinde getirdiği belirtiliyor.

 

Intel Security bünyesinde Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Ağ Güvenliği Genel Müdürü olarak görev yapan Pat Calhoun, “Ağ tabanlı sağlık hizmetleri, Nesnelerin İnternetini çok kişisel bir hale getirebilir,” diyor. “Ağ tabanlı bir tıbbi cihazı bir kişiye bağladığınızda alabileceğiniz sağlık bilgileri, sağlık hizmetlerinde büyük bir gelişme sağlayabilir, ancak gizlilik ve ağ güvenliği ile ilgili müdahaleler de aynı derecede büyük bir risk oluşturuyor. Güvenlik, cihazdan ağa ve veri merkezine kadar sağlık ekosisteminin bütününe dahili olarak sağlanmalı.”

 

Raporda, inovasyonu desteklerken, güvenlik risklerini en aza indirmek amacıyla çeşitli tavsiyeler sunuluyor:

  • Güvenlik sistem kurulduktan sonra değerlendirilecek bir husus olmaktan ziyade, cihazlara ve ağlara en baştan gömülü olarak sağlanmalı

  • Endüstri dünyası ve devletler, temelde yatan riskleri ele almak için, ağ tabanlı tıbbi cihazlara yönelik kapsamlı güvenlik standartlarını veya en iyi uygulamaları yürürlüğe koymayı değerlendirmeli

  • Özel-özel ve kamu-özel işbirlikleri gelişmeye devam etmeli

  • Tıbbi cihazlara ilişkin hukuki alışılagelmiş onay süreci iyileştirilerek, hem inovasyonların daha iyi bir şekilde teşvik edilmesi hem de sağlık kurumlarının resmi politika amaçlarını karşılaması ve kamu menfaatini koruması sağlanmalı ve hastaların ve ailelerinin kendi görüşlerini ifade edebilmesi için, kamuoyuna bağımsız bir söz hakkı verilmelidir. Buradaki amaç, tüketicilerin cihazlarla ilgili uygulama ve işletim çalışmalarında, etkili olması kullanılabilirlik ve güvenlik arasında bir denge kurmaktır.

 

Raporun tam metnini http://www.mcafee.com/us/resources/reports/rp-healthcare-iot-rewards-risks.pdf adresinden yükleyebilirsiniz.

Intel Security Hakkında

 

McAfee'yi bünyesine katan ve daha da güçlenen Intel Security, Security Connected stratejisi, donanımla geliştirilmiş güvenliğe yönelik yenilikçi yaklaşımı ve eşsiz McAfee Küresel Tehdit İstihbaratı ile, dünya genelinde ticari ve kişisel kullanıma yönelik sistemleri, ağları ve mobil cihazları koruyan proaktif, kanıtlanmış güvenlik çözümler geliştirmeye odaklanmıştır.Intel Security, McAfee’nin deneyimini ve uzmanlığını Intel’in yenilikçiliği ve kanıtlanmış performansı ile birleştirerek, güvenliği her mimarinin ve her bilgisayar platformunun vazgeçilmez bir bileşeni haline getirmektedir. Intel Security’nin misyonu, herkese dijital dünyada güven ve emniyet içerisinde yaşama ve çalışma güvenini vermektir. www.intelsecurity.com.

Atlantik Konseyi Hakkında

Atlantik Konseyi, Atlantik toplumunun günümüzün küresel zorluklarının aşılmasında üstlendiği merkezi role dayanarak, ABD’nin uluslararası ilişkilerde yapıcı bir liderlik ve katılım sergilemesini teşvik eden tarafsız bir kuruluştur. Daha fazla bilgi için, http://www.AtlanticCouncil.org adresini ziyaret ediniz.

###

Intel, Intel logosu, McAfee ve McAfee logosu Amerika Birleşik Devletlerinde ve diğer ülkelerinde tescilli markalardır.

*Diğer ad ve markaların, başkalarının mülkü olduğu iddia edilebilir.   

© 2015 Intel Corporation