News Detail

News Detail

Mar 19, 2016

ARUBA - Aruba, Dijital İşyerine Geçişi Hızlandırmak için ‘Önce-Mobil’ Ağ Portföyünü Çıkarıyor

Category: Basın Bülteni
Posted by: promedia

Mevcut ağ modelleri, bugünün iş ortamında artık modası geçmiş bir yaklaşım olan, statik, kablolu masaüstü istemcilerin dahili bir sunucu havuzu ile iletişim içinde olması kavramına dayanıyordu. Bulut temelli uygulamaların yanı sıra mobil ve IoT cihazlarının artması, işbirlikçi ve rutin olmayan programların yeni normal olarak kabul edildiği yeni işyeri tarzına uyum sağlamak açısından, kurumların klasik bağlantı ve mobil gereksinimlerini yeniden gözden geçirmelerine neden oldu. Sonuç olarak, üst düzey niteliklere sahip çalışanları çekebilmek ve ellerinde tutabilmek açısından çalışan merkezli servisleri uygulamak için organizasyonların yaklaşımlarını yeniden gözden geçirmeleri gerekiyor.

 

Aruba’nın yeni ağ çözümleri seti ve yazılım destekli yaklaşımı, ürünleri sabit, donanım odaklı ağ çözümlerinin ötesine taşıyor. Ağ yönetimi ve güvenliğindeki yeniliklerle birlikte, yeni, entegre kablolu ve kablosuz portföy, BT organizasyonlarının dijital işyeri için ağlarını tasarlamalarına ve genişletmelerine izin veriyor.

 

Aruba Clarity ile Wi-Fi bağlantı sorunlarını ortaya çıkmadan önce tahmin edin

Çok sayıda cihazın ağa bağlanması ile BT ekipleri, verimliliği üst seviyede tutmak ve iş sürekliliğini garantilemek için erişim katmanının detaylı olarak izlenebilirliğine — kullanıcı, cihaz ve uygulama seviyesinde — gereksinim duyuyorlar. Aruba AirWave ağ yönetimi için yeni bir yazılım modülü olan Aruba Clarity, pratik ve güçlü ipuçları veriyor, böylece BT ekipleri durum oluştuktan sonra teşhis etmek yerine, artık kullanıcı etkilenmeden önce bağlantı sorunlarını tahmin edebilir ve hızla çözebilirler. Aruba Clarity ile AirWave, mobil bir cihazın Wi-Fi ile bağlanmasının, bir RADIUS sunucuya kimlik onaylatmasının, DHCP yoluyla bir IP adresi almasının ve DNS servisleri için isimlere karar vermesinin ne kadar zaman alacağı gibi geniş bir ölçüt setini proaktif olarak izleyebilir. Clarity, ağı çalıştıran ekiplerin bu bilgileri sadece Wi-Fi istemcileri bağlandığında ve gezindiğinde değil, Aruba erişim noktaları arasında istek üzerine veya planlı istemci simülasyon testlerini çalıştırarak da toplamasına izin veriyor.  

 

Ayrıca yeni AirWave 8.2 sürümü, BT profesyonellerine, daha düşük bir öncelik kategorisine alınan web içeriği için harcanan bağlanma süresi hakkında detaylı bilgi verir, böylece onlar da önceden harekete geçebilir ve Wi-Fi’nin durumunu iyileştirebilirler. AirWave’in VisualRF özellik setindeki yenilikler, 24 saate kadar Wi-Fi kapsamının hızlandırılmış bir şekilde görüntülenmesine izin veriyor, böylece kablosuz ağ mühendislerinin Wi-Fi kapsama alanındaki olumsuz eğilimleri belirlemek için harcayacakları zamanı ve elle yapacakları müdahaleleri oldukça azaltır.

 

Aruba ClearPass’daki güçlü yenilikler ağ güvenliğini cihazdan başlatıyor

Dijital işyerinin zorluklarını karşılamak için – özellikle IoT cihazlarının da katılması ile – kurumlar, güvenlik politikalarını hızla değiştirebilmeli ve istedikleri temel altyapı değişikliklerini gerçekleştirebilmelidirler. Buluttan beslenen cihazların ve ağlarına bağlanan uygulamaların kullanımının gittikçe artması ile, kurumların BT ekipleri de, cihaz tipi veya bağlantı yöntemi ne olursa olsun, iş kaynaklarını korumak için ortak bir politika çerçevesine ihtiyaç duyuyorlar.

 

Yeni Aruba ClearPass Policy Manager 6.6 sürümü, güvenlik operasyonları ekiplerinin, BYOD’daki (kendi cihazını getir) büyümeye ve IoT’nin yaygınlaşmasına bağlı olarak ortaya çıkan zorluklara uyan politikalar geliştirmelerine izin verir. ClearPass 6.6, herhangi bir kategoriye dahil olmayan bağlantılı bir cihaz için özel cihaz profili çıkarılmasına, mobil cihazlarda ağ kullanımı için çok faktörlü doğrulamaya ve güvenlik olaylarına daha derin teşhis konmasına izin verir. Palo Alto Networks ve çok faktörlü doğrulama iş ortakları Duo Security ve ImageWare’in yeni nesil firewall’ları ile olan kesintisiz entegrasyonun bir sonucu olarak ClearPass, gerçek zamanlı olarak cihaz, ağ ve uygulamada tehdit korumasını genişletiyor. 

 

Yeni çok gigabitlik kablosuz ve kablolu ağlarla en uygun hale getirilmiş performans

Aruba’nın HPE Smart Rate teknolojisine sahip yeni çok gigabitlik 330 serisi Wave 2 erişim noktaları, Microsoft Skype for Business ve Wi-Fi görüşmeleri gibi bant genişliğine duyarlı uygulamalara ve gecikmeye duyarlı uygulamalara maksimum performans sağlayarak, kesintisiz bir kullanıcı deneyimi sağlanmasına yardım ediyor.  Aruba’nın bu eşsiz ClientMatch teknolojisi ile 330 serisi, her bir Wave 2 özellikli mobil cihazın çok kullanıcılı, çok girişli çok çıkışlı (MU-MIMO) standardının avantajını kullanabilmesini garantiliyor. Yeni erişim noktaları, pille beslenen Aruba Beacon’ları zahmetsizce yönetmek ve mekân içi lokasyon temelli servisleri ölçeklemek için entegre BLE (Bluetooth Low Energy) ile geliyorlar.

 

Kurumların dijital işyerlerine dönüşmesi ve çalışanların da genellikle bağlantı biçimi olarak Wi-Fi’yi tercih etmeye devam etmeleri[1] ile birlikte organizasyonlar, onları doğrudan desteklemek için çok fazla kablo girişine ihtiyaç duymayacaklar. Bununla birlikte IoT cihazlarındaki artış, kablolu altyapısının hayati önemini sürdüreceği anlamına geliyor. Yeni Aruba 3810 Switch Series, HPE Smart Rate teknolojisini içeriyor, böylece kurumların 1 / 2.5 / 5 / 10Gbps hızlarında veri hızları sunmasına izin veriyor. Çok gigabitlik özelliği ile 3810, bugün var olan 1 Gbps’lik Wi-Fi sınırını aşan daha yüksek kapasiteli kablosuz teknolojilerin ortaya çıkmasıyla, ağ altyapılarının gelecekte de kullanılmasını isteyen BT departmanları için yatırımlarının korunmasını sağlıyor.

 

Yeni Aruba 3810 Series ve var olan Aruba 2530, 2920 ve 5400R kampüs anahtarları portföyü, gücünü yeni ArubaOS-Switch’ten alıyor: ArubaOS ve HPE ProvisionOS işletim sistemlerinin en iyi özelliklerini bir araya getiren birleşik bir işletim sistemi. Entegre olduğu Aruba ProVision ASIC ile bu yeni nesil anahtarlar, hat hızında paket iletme performansından fedakarlık etmeye gerek kalmaksızın gerçek zamanlı olarak programlanabilmeye izin veriyorlar.

 

HPE Servisleri ile Daha Çabuk Harekete Geçin

Çalışma alanlarında, dijital aksaklıklar çağında, organizasyonlar daha tüketici benzeri deneyimler sunma ihtiyacıyla karşılaşıyorlar. Büyük ölçekli kurum oluşum ve dayanışma ortamlarında, iş devamlılığı sağlamaya çalışırken, değişiklikler yapmak zor olabilir. HPE’nin çok üreticili entegrasyon uzmanlığı ve uzun süreli iletişim ve iş birliği proje deneyimleri riski ve kurulum süresini azaltıyor. Bu hizmetler, tüketici benzeri deneyimler, artış verimliliği ve kritik iş cihazlarından bilgiler sağlıyor. HPE hizmetleri, devam eden Aruba networking solutions desteğinin yanında, strateji, düşünce, tasarım, dağıtım, entegrasyon, yönetim ve optimizasyon gibi anahtar elementlerin dijital çalışma alanında bir araya gelmesine yardımcı oluyor.

HPE Hizmetleri medya önerilerini okuyun: http://www8.hp.com/us/en/hpe-news/press-release.html?id=2192492

 

Müşterilerin Düşünceleri

 

Pacific Life

Fortune 500’de yer alan finans servisleri şirketi Pacific Life, mobil BT stratejisi için bir destek olarak Aruba ve HPE ağ çözümlerini, entegrasyon ve yenileştirmelerde kullanıyor.

Pacific Life’da Kurumsal BT Teknolojilerinden sorumlu Başkan Yardımcısı Alex Munro, "Biz, sahibi girişimciler ve şahıslar olan karma bir şirketiz, günlük olarak ağımıza bağlanan kablosuz cihaz sayısı 2,000’i geçiyor.  Bu cihazlar geniş bir kullanıcı ve talep yelpazesini temsil ettiğinden, servis ve kullanıcı deneyimi sınıfını korurken, güvenli erişimimizi uygun seviyelere çıkarabilmemiz gerekiyor. Ağın izlenmesi ve güvenliği konusunda, izlenebilirlik ve kontrol olanağı sağlarken, çalışanlara ve girişimcilere de mobile uygunlaştırılmış bir işyeri sunmamıza izin veren Aruba’nın kablolu ve kablosuz kampüs çözümlerini entegre performans ve onay ile kullanıyoruz” dedi.

 

Maxim

Entegre analog ve karma veri yarı iletken alanında global bir lider olan Maxim Integrated Products, Inc., şu anda Aruba’nın 335 erişim noktalarını ve 3810 anahtarını değerlendiriyor. Maxim Kıdemli Network Mühendisi Danny Kwan, “Yeni çok gigabitli erişim noktaları ve anahtarların performansı ve yeni özellikleri konusunda oldukça heyecanlıyız. 3810 anahtarına özel olarak, Smart Rate teknolojisine ve genel anlamda kullanım kolaylığı ile var olan anahtarlama çözümlerimize entegre etmeyi düşündüğümüz komutların benzerliğini takdir ediyoruz. MU-Mimo özellikli 335 erişim noktaları kullanıcılar için maksimum performans sunmamıza olanak tanıyacak ve önce mobil, BYOD dostu bir ortama geçmek için çalışmalara devam ederken, bu yeni çözümler, daha fazla kablosuz talep için ağımızın gelecekte olabilecek değişikliklerden etkilenmemesine yardım edecek” dedi.

 

West Chester University

West Chester Üniversitesi, Pennsylvania Yüksek Eğitim Eyalet Sistemi’ndeki 14 kamu kurumundan en büyüğüdür. West Chester Üniversitesi Ağ Mühendisi Trevor Beach, “Ana BT hedeflerimizden biri de, kullanıcılarımızın kablosuz deneyimlerini, cihaza ve lokasyona bağlı olmaksızın kesintisiz ve güvenli bir şekilde garantilemektir. Aruba’nın yeni AirWave özelliklerini Clarity ile birlikte kullanmak, ekibimize ağ performansını detaylı olarak görme olanağı sağlıyor, hepsi bir lokasyondaki her bir cihazda özel ağ servislerinin nasıl çalıştıklarını görebiliyoruz. Şimdi en yoğun zamanlarda online olan 12,000 aktif kullanıcı ile, sorunları oluşmadan önce teşhis ederek ve onları hızla düzelterek ağı ayarlamamıza yardım etmesi için AirWave’deki gelişmelere güveneceğiz, böylece bu diğer önceliklere odaklanmamıza izin verecektir” dedi.

 

Teknoloji İş Ortağının Düşünceleri

 

Palo Alto Networks

Palo Alto Networks, İş ve Kurumsal Gelişimden sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Chad Kinzelberg, “Kurumsal ağlara erişen IoT ve mobil cihazların sayısı hızla artarken, BT profesyonellerinin riskli cihazlara karşı bağlantı seviyesinde hızla harekete geçebilmeye ihtiyaçları var. Palo Alto Networks Next Generation Security Platform’un Aruba ClearPass ile yakın entegrasyonu, potansiyel tehditlerin hızlıca belirlenmesini ve iş devamlılığını aksatmadan maliyetli veri kayıplarını gidererek ağdan kaldırılmasını sağlıyor” dedi.

 

Duo Security

Duo Security’de Ürünlerden sorumlu Başkan Yardımcısı olan Ash Devata, "Aruba Clearpass ile yeni entegrasyonumuz, organizasyonların günlük bazda karşı karşıya kaldıkları sorunları çözüyor. Duo ve ClearPass ile organizasyonlar, ağlarına ve iş uygulamalarına güvenli erişimi garanti edebiliyorlar. Burada kilit nokta, çalışanlar ve son kullanıcılar için çalıştırılmasının kolay olmasıdır, böylece Duo’nun iki faktörlü onay çözümünü gerçekten benimseyecekler, böylece organizasyondaki güvenlik durumunu da iyileştireceklerdir” dedi.

Duo Güvenlik blogunu okuyun: https://www.duo.com/blog/duo-security-releases-new-application-integrations

 

ImageWare

ImageWare Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Jim Miller, “İnsanlar ve şifreleri, ağ onayında en zayıf bağlantıyı oluşturdular. Biyometri tarafından sağlanan güçlü güvenlik eklenirken şifrelerin karmaşıklığını da ortadan kaldırmak, bugünün mobil işgücü için ikinci bir ağ ve uygulama koruma katmanı ekliyor. Aruba Clearpass ve ImageWare GoVerifyID’nin birleşimi, herhangi bir kritik uygulama veya bağlantı yöntemi – kablolu, kablosuz, VPN veya hücresel – için çalışan güçlü birçok katmanlı ve çok biçimli biyometrik güvenlik yaklaşımı sağlıyor ve bunun kurumlar için uygulanması da basittir” dedi.

 

Kanal İş Ortaklarının Düşünceleri

 

Comm Solutions

Aruba kanal iş ortağı Comm Solutions, Kuzey Amerika’da çeşitli şirketler için uçtan uca teknoloji çözümleri sağlıyor. Comm Solutions, Şef Mobilite Mimarı Bill Carr, “Daha fazla organizasyonun önce-mobil işyerlerine geçmesi ile birlikte, sadece kurulması basit değil, cihaz seviyesinde kritik ağ görünürlüğü de sağlayan doğru teknoloji çözümleri karışımını sunmaya ihtiyacımız var. Aruba’nın kablolu ve kablosuz ağ çözümlerinin entegrasyonu ve AirWave ile ClearPass özelliklerindeki gelişmeler, müşterilerimizin işlerinin sürekliliğini sağlamak için çalışanlarının ve BT departmanlarının verimliliğini artırmalarına izin veriyor” dedi.

 

Adaptive Communications

Adaptive Communications, özelleştirilmiş, güçlü ve esnek BT çözümlerinin önde gelen tedarikçilerindendir. Adaptive Communications, UC Uygulaması Direktörü John Turner, “Aruba, yenilikçi ve komple kablolu/kablosuz entegrasyonunda liderliğini sürdürdü. Müşterilerimizin çoğunun önce-mobil ağlarına geçmeleriyle, onlar için Aruba’nınki gibi komple bir çözüme sahip olmak çok önemli olduğundan, özellikle Aruba’nın en son donanım ve yazılım çözümlerini görmek çok önemli. Müşterilerimiz, modern dijital işyeri için önemli olan kaliteli bir kullanıcı deneyimini sunmalarına izin veren ClearPass için yeni çok faktörlü onay özelliklerinin yanı sıra, bilhassa derin ağ görünürlüğüne odaklanmış olan Aruba’nın Clarity çözümü için de heyecanlandılar” dedi.

 

Fiyatlandırma ve Ürünün Hazır Olma Durumu

Yeni çok gigabitlik Aruba 330 Series Wave 2 Access Points, 2016’nın ikinci çeyreğinde hazır olacak ve 1,695 dolar liste fiyatı ile satılacak. Aruba 3810 Series anahtarları bugün hazır durumdalar ve 4,299 dolar liste fiyatı ile satılmaktalar. Aruba ClearPass 6.6, 2016 Nisan’ında hazır olacak ve geçerli servis anlaşmasına sahip olan mevcut müşteriler için ek bir maliyet getirmeden yazılım sürümü olarak sunulacak. Aruba AirWave 8.2 ve yeni Aruba Clarity modülü 2016 Mart’ında hazır olacaklar.

 

Ek Kaynaklar

 

Bir Hewlett Packard Enterprise şirketi olan  Aruba hakkında

Bir Hewlett Packard Enterprise şirketi olan Aruba, dünyanın her yerinde her boyuttan kuruluşa yeni nesil ağ çözümleri sağlamada önde gelen bir tedarikçidir. Şirket, işleri ve kişisel yaşamlarının her yönü için bulut temelli iş uygulamalarına güvenen son nesil mobil kullanıcılara hizmet etmeleri için organizasyonlara destek oluyor.

 

Daha fazlasını öğrenmek için Aruba’nın sitesini ziyaret edin: http://www.arubanetworks.com. Gerçek zamanlı haberler için Aruba’yı Twitter ve Facebook’ta takip edin, mobilite ve Aruba ürünleri üzerine son teknik tartışmalar için şu adreste Airheads Social’i ziyaret edin: http://community.arubanetworks.com.

 

©2016 Aruba, bir Hewlett Packard Enterprise şirketi, Aruba’nın tescilli markaları arasında şunlar vardır, Aruba Networks®, Aruba The Mobile Edge Company® (stilize), Aruba Mobility-Defined Networks™, Aruba Mobility Management System®, People Move Networks Must Follow®, Mobile Edge Architecture®, RFProtect®, Green Island®, ETips®, ClientMatch®, Virtual Intranet AccessTM, ClearPass Access Management SystemsTM, Aruba InstantTM, ArubaOSTM, xSecTM, ServiceEdgeTM, Aruba ClearPass Access Management SystemTM, AirmeshTM, AirWaveTM, Aruba CentralTM ve ARUBA@WORKTM. Bütün hakları saklıdır. Diğer bütün tescilli markaların hakları sahiplerine aittir.

 [1] #GenMobile için hazır mısınız, http://www.arubanetworks.com/pdf/solutions/GenMobile_Report.pdf Araştırma Fransa, Almanya, İskandinav ülkeleri, Birleşik Arap  Emirlikleri, Suudi Arabistan ve İngiltere’de yapıldı, Ocak 2014